Цікаві факти

Згідно театральному «тлумачного словника», гапітом називається палиця — пристосування для керування ляльками. Зазвичай гапіт ​​управляє рухами лялькової голови. Однак, на прийнятому в театральному середовищі мовою вираз «гапіт ​​холоне» означає, що пора до столу.

10 місце:

Шпалери завісу, що висять в глибіні сцени, без всяких задніх думок називається «задником».

9 місце:

Верхні прикраси сценічної арки по театральної термінології називаються «сукно».

8 місце:

Шапокляк — це складаний циліндр. До 1914 року було приналежністю бального туалету чоловіків.

7 місце:

«Котом» в театрі називають спіднє, яке стягується шнурами з боків. Від «кота» відбулося «Котарді» — так зване плаття.

6 місце:

Цікава англійська театральна термінологія. «Killing a scenery», по ній, означає зміну декорацій, а «milk» означає домагатися від глядачів максимальної реакції (сміху, сліз і оплесків).

5 місце:

«Penthouоюму, як в цирку, сцена знаходиться в середині, а місця глядачів розташовані амфітеатром. А образливе слово «статист», англійською звучить, як «екстра».

4 місце:

Пістолетом в театрі називають освітлювальні прибори для висвітлювання вузьким і сильним світлом окремих акторів і частини декорацій.

3 місце:

Козак — це приталений жилет, не шитий з боків, який носили мушкетери (!). Козаки найчастіше були сірими або чорними, оскільки підбиралися в масть коням.

2 місце:

Бенуа́р (фр. baignoire) — долішній ярус театральних лож, розміщений безпосередньо за партером на рівні сцени. Б. виник у французькому театрі XVIII після заборони привілейованій частині глядачів дивитися вистави зі сцени. Тоді ложі бенуар завішувались спеціальними завісами, крізь які глядачі добре бачили виставу, лишаючись невидимими. В XIX столітті поширились в театрах Європи; суцільні завіси-сітки були замінені оксамитовими драпіровками по обидва боки партеру на рівні сцени. З причини зручностей, що доставляються подібним пристроєм, ціна на ці ложі зазвичай буває висока. Кумедне ж полягає в тому, що по-французьки «baignoire» — це, буквально, «ванна».

1 місце:

Трагедія вважається королевою театру. Вона виникла з хорової пісні, яку співали сатири. А оскільки сатири були одягнені в козлячі шкури, слово «трагедія» дослівно перекладається як «пісня козлів».

ЗНАЙОМИМОСЬ  З ТЕАТРОМ ЛЯЛЬОК

Дізнайтеся які бувають ляльки і вам буде легше орієнтуватися в репертуарі нашого театру.

Театри ляльок розрізняють за конструкціями ляльок та засобами їхнього керування на такі види:

  • театри горішніх ляльок— рукавичні, тростьові, демонстрування вистав з ляльками найчастіше відбувається над ширмою, що закриває акторів. У всіх означених випадках актор, що рухає лялькою внизу неї, а лялька — відповідно нагорі;
  • театри нижніх ляльокабо маріонеткові театри — використання маріонеток, тобто ляльки рухаються за допомогою ниток або дроту, а актори, що ними керують, у більшості випадків над ними;
  • театри, де ляльки не вгорі, і не внизу акторів, що ними управляють— до цієї групи належать величезне число різновидів лялькового театру, зокрема, знаменитий театр тіней (з усіма його національними підвидами, як скажімо, яванський ваянгтурецький караґьоз чи його грецька адаптація карагіозіс), а також театральні видовищавертепного плану (український вертепбілоруська батлейка тощо), а також різноманітні види синтетичного театру ляльок (можна виділити в окремий вид) — від маріонеток, що управляються не вгорі, а на рівні акторів (з національними підвидами, як японський бунраку) до перевдягнених у ляльки акторів (доволі популярний нині вид костюмованих вистав можна розглядати і як вид лялькового театру).